Nebankovní společnosti těm bankovním pomalu ale jistě šlapou na paty. Není se tak čemu divit, že v rámci konkurenčního soupeření jsme svědkem celé řady výhodných nabídek, díky kterým se snaží společnosti přilákat nové klienty. I když se nebankovní společnosti mermomocí snaží, banky v tomto ohledu přeci jenom mají trochu navrch. U klientů totiž vedou, co se týká důvěryhodnosti. Mnoho lidí si totiž stále představuje pod nebankovními společnostmi lichvu, což už dávno není pravda. Naopak mnohdy jsou jedinou záchranou stanicí na cestě před krachem. Nebankovní společnosti jsou známé hlavně díky svým rychlým spotřebitelským úvěrům, co možná ale řada lidí neví, že tyto subjekty nabízí i hypoteční úvěry. Nebankovní americká hypotéka Ferovahypoteka je toho jasným důkazem.
Není tomu zase tak dávno, kdy si mohla každý společnost v nebankovním sektoru dělat, co chtěla. Poskytovatelé v nebankovním sektoru mohly nabízet úvěry s přemrštěnou úrokovou sazbou, skrytými poplatky a výjimkou nebyly ani enormní sankce za pozdrženou platbu. Tyto rychlé úvěry sloužily jako záchrana na poslední chvíli jako hašení nenadálých výdajů. Ježe ty doby už jsou naštěstí dávno pryč a nebankovní sektor se stal plnohodnotným konkurentem toho bankovního.
Lidé se nebankovního sektoru stále obávají, přitom mnohdy zde můžeme najít výhodné úvěry, které v mnohých ohledech dokonce předčí ty bankovní. Považují je za poskytovatele úvěrů pro nepoučitelné dlužníky nebo osoby bez doložitelných příjmů. Přitom pravda je dnes úplně jinde. Je tomu hlavně díky novele zákona o spotřebitelském úvěru, kterou provedla Česká národní banka. Tato novela mimo jiné upravuje i vztahy nebankovních subjektů a zpřísňuje podmínky pro poskytovatele. Tyto poskytovatelé musí mít od tohoto roku platnou licenci od České národní banky, jinak peníze půjčují neoprávněně.