Když běžné postupy nestačí – možná to znáte z vlastní zkušenosti: Špatně odtéká odpad v kuchyňském dřezu nebo v koupelnové vaně a v tu chvíli sáhnete po osvědčeném chemickém přípravku na bázi hydroxidu sodného, například v krystalické podobě. V návodu k použití se obvykle píše, že se nejprve do odpadu nalije určité množství vařící vody, následně se aplikuje přípravek a poté se zalije opět další vlnou horké vody. Někdy to zabere, ale někdy také nemusí. Když je znečištění natolik silné a v odpadu se nachází např. i nerozpustné částice, např. sponky, jehly, řetízky, prsteny, kousky dřeva, velké kosti a odřezky košťálové zeleniny, bude možná nutné využít tlakové či mechanické čištění, případně doplněné o prohlídku odpadu kamerou.
Zápach – jsou lidé, kteří by si poradili i s mechanickým čištěním a nasadili prostředky, které mají k dispozici profesionálové, ale odrazuje je nepříjemný zápach, který slabším povahám může zvedat žaludek a vyvolávat nutkání ke zvracení. Není to nic neobvyklého, zvláště u ucpaných toalet nebo kuchyňských dřezů. Profesionální čištění odpadů je tehdy nezávidění hodná profese, ale tito lidé jsou skutečnými odborníky a jsou připraveni i na velmi obtížné situace.
Nebezpečí infekce – v odpadovém potrubí se množí bakterie a ty nám mohou způsobit zdravotní problémy buď při kontaktu s pokožkou, nebo i při nadýchání výparů, které se při čištění uvolňují do okolí. Může k tomu dojít např. při bouřlivé reakci s louhy a kyselinami. Chcete-li mít jistotu a chránit vlastní zdraví, povolejte odborníky.
Nejen bakterie… ale i toxické látky usazené v odpadním slizu mohou být zdrojem nebezpečné kontaminace. Profesionální zásah se vyplatí hlavně tam, kde máte podezření na kontakt s chemickými čistidly, organickými rozpouštědly, ředidly a barvami, benzínem, naftou, automobilovým olejem, různými jedy, kyselinami či žíravinami atp.