Alergie na pyl se u psů projevuje onemocněním kůže, tzv. atopickým dermatitis. Projevy, jaké známe u lidí, tedy astma nebo slzení očí, jsou u psů velice vzácné.
Některá psí plemena jsou na pylovou alergii náchylnější, týká se to především zlatých retrívrů, boxerů, russell teriérů, šarpejů, buldoků a westíků. Alergie se v psí populaci vyskytují poměrně často, většinou se však jedná o alergie na nevhodné složení krmiva a na kousnutí blechou. Pylové alergie tu ale své místo mají také.
Svědění kůže nemusí vždy znamenat alergii
Hlavní příznaky alergie nepřehlédnete, psa nesnesitelně svědí kůže, hlavně v oblasti hlavy, podpaží a v okolí konečníku. Psi svědění řeší olizováním, škrábáním, což stav ještě zhoršuje a na kůži se navíc objevují zanícená zánětlivá ložiska. Nezřídka je pes alergický na více podnětů najednou, tedy současně na pyl, na složení potravy, nebo na blechy. Alergie na bleší kousance se ale projevuje většinou změnami na kůži zad a na konci ocasu.
Alergie je nevyléčitelná, ale její projevy se dají zmírnit
Musíte nejprve vyloučit bakteriální infekci, kvasinkovou infekci, nebo svrab. Jestliže Vám veterinář potvrdí alergii na pyl, psovi dopřejte pravidelné koupele v čisté vodě s přídavkem šamponu, který zredukuje nepříjemné svědění. Při koupeli totiž dochází k částečnému odstranění alergenu z pokožky. Zmírnit svědění pomáhá i lososový olej, pro některá plemena je vhodné antihistaminikum. Vždy se však poraďte s veterinářem, jaký přípravek je vhodné nasadit.
U špatně zvladatelných stavů se mohou psům nasadit kortikoidy, ale jen v malých dávkách, které musí potvrdit odborník. Pomůže i přesné určení, na jakou látku je pes alergický, v tomto případě se musí provést testy na tvorbu protilátek a zahájí se imunoterapie. Ta potíže zmírní a častokrát i téměř úplně eliminuje. Naštěstí je sezóna pylů velmi krátká, přesto by se tento problém neměl zanedbávat.