Ať už jste některou zoologickou zahradu navštívili pouze jednou nebo jste jejími pravidelnými návštěvníky, určitě jste nepřehlédli jedno zajímavé zvíře. Ono se totiž přehlédnout ani nedá. Když se žirafa narovná, měří až šest metrů.
§ Žiraf se v přírodě vyskytuje devět druhů.
§ Jednotlivé druhy se od sebe liší především barvou a vzorem, který krášlí její tělo.
Určitě si vybavíte zvláštní houpavou chůzi tohoto savce. Právě podle ní má i žirafa své jméno. Vzniklo z arabského slova „xirapha“ a znamená to někoho, kdo se svižně nebo houpavě pohybuje. Dospělá žirafa váží přes devět set kilogramů. Je tedy přibližně těžká jako Škoda Favorit. Musíme ale uznat, že je mnohem hezčí a ladnější.
Našel se osmý obratel
Žirafy jsou přežvýkavci, podobně jako naše krávy. I ony mají čtyři části žaludku. Když žirafa svou potravu dokonale zpracuje, přechází jí dál do střev, která jsou dlouhá neuvěřitelných osmdesát metrů. Možná jste si někdy všimli, jak dlouhý má žirafa jazyk. Je to skoro půl metru. Svůj jazyk potřebují žirafy k tomu, aby si mohly přitáhnout větve stromů a oškubávat z nich listy a různé plody.
o Její hlavní potravou jsou akácie.
o Pokud narazí někde na ptačí hnízdo, zapomene na chvilku na své vegetariánství a slupne i ptačí vejce.
Tak, jako většina býložravců, tráví i žirafa velkou část dne spásáním potravy. Celých dvanáct hodin potřebuje na to, aby bylo její velké tělo uspokojeno. Dlouho bylo v učebnicích a knihách o přírodě psáno, že má žirafa stejný počet krčních obratlů jako člověk.
o Tento omyl byl vyvrácen.
o Žirafa jich nemá sedm, ale osm.
o Vědce zmýlilo, že tomuto zvířeti chybí jeden hrudní obratel.
Délka krku je u žiraf důležitá nejen z hlediska dobrého přístupu k potravě, ale i proto, že si samice podle délky krku vybírají vhodné samce. Čím má samec delší krk, tím má větší šanci, že vyhlédnutou samici získá.