Bolest žaludku, nafouklé břicho, plynatost, říhání, to je jen několik příznaků, které nás mohou potrápit. Známe je asi všichni. Někdo má citlivé zažívání, někdo si špatně vybírá stravu, někdo zas má málo pohybu. A výsledek je na světě. Je dobré se zamyslet, proč vlastně tyto potíže vznikají? Jak už jsme zmínili, je to neschopnost organismu zpracovat zkonzumované jídlo bez následků. Často se na tom podílí i sedavé zaměstnání, zpomalené trávení, nedostatek enzymů v trávicím traktu a mnoho dalšího. Pokud jsou potíže velké a nereagují na naše všeobecné rady, které vyčteme v odborných knihách nebo časopisech, je na místě vše řešit s lékařem. Než to ale učiníme, můžeme zkusit pár dobrých rad.
Co dělat, když………
Trápí nadýmání
Nadýmání dokáže způsobit velmi nepříjemné potíže. Od bolesti břicha až po nemožnost pobývat mezi společností pro škrouchání ve střevech a nepříjemné pocity. Velký podíl na vzniku těchto problémů má málo pohybu, nevhodná strava, bublinkové nápoje, nadýmavá jídla a další. Proto je dobré se zaměřit na stravu bez nadýmavých jídel, více se pohybovat a do stravy začlenit probatika.
Pálí-li žáha
Jako první pomoc je dobré napít se mléka, dát si lžičku jedlé sody s vodou nebo si pomoci antacidy zakoupenými v lékárně. Překyselení žaludku a následné vycestování kyselé šťávy do jícnu je nejen nepříjemné, ale také poškozuje jícnovou sliznici. Proto je vhodné, abychom se o tuto potíž starali co nejdříve od jejího vzniku. Snažte se sedět rovně, nestlačujte si břicho, nepředklánějte se zbytečně, nezvedejte těžké předměty. Velký podíl na tomto problému mají cigarety.
Při zácpě
Tento problém patří mezi nejběžnější. Někdy je na vině zadržování stolice z důvodu nedostatku času, nesprávné složení stravy, opět málo pohybu. Někdy nám vadí nevhodné prostředí, které nám ve chvíli potřeby je nabídnuto. Často známe cestovní zácpu, kdy cizí prostředí zablokuje přirozený pohyb střev a problém je na světě. Zkusíme vše vyřešit správnou stravou, je-li nejhůř, použijeme co nejméně drastické projímadlo. S těmi ale opatrně, radíme používat co nejméně, aby nedošlo k návyku.